10 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

I komín vyžaduje údržbu

Krb na chalupě, pecka v dílně či...

Jak na zahradní cestičky?

S odcházejícím létem ubývá slunce a počasí...

Plastová okna nevyřeší všechny problémy

Záleží nejen na značce, ale také na...

Nový Sportage bude mít premiéru již v létě, Kia ukazuje první skici

Výrobu i nadále zajistí fabrika v Žilině.

Kia začíná pomalu odhalovat novou generaci svého kompaktního SUV Sportage. Pátá generace přinese výrazně odlišný design přední masky. Po vzoru Volkswagenu Tiguan se počítá se dvěma délkami karoserie, v Evropě uvidíme jen kratší pětimístnou.

Malou ochutnávkou před červencovou premiérou jsou tři skici nového Sportagu. Ty alespoň částečně prozrazují, jak budou vypadat interiér, zadní partie a hlavně diskutovaná přední maska.

Už dříve se objevila informace, že se současnými modely Kia nebude mít po designové stránce nic společného. Denní svícení tvoří dvojice svislých bumerangů s LED technologií, hlavní světla více splývají s mřížkou chladiče.

Podobnou fintu používá i sesterský Hyundai Tucson, se kterým bude mít po technické stránce nový Sportage hodně společného.

Spolu s novou platformou se objeví i elektrifikované verze – od 48-voltového mild-hybridu přes samonabíjecí full-hybrid až po plug-in hybrid. Podobná vlna elektrifikace už loni zasáhla větší Sorento.

Chybět by však ještě neměly ani naftové motory, spolu s benzinovými půjde o 1,6litrové čtyřválce a buď se šestistupňovou manuální nebo sedmistupňovou automatickou dvouspojkovou převodovkou.

Zůstane také možnost vybrat si pohon všech kol a nově i adaptivní podvozek.

Tvar zadních světel chystaného Sportagu připomíná velké GT Stinger a do určité míry je překvapením i ztvárnění přístrojové desky.

Na rozdíl od Tucsonu je zde velká obrazovka spojující přístrojový štít před řidičem a centrální infotainment do jednoho celku. Zakřivenou obrazovku ze stran podpírají výdechy ventilace ve tvaru T.

Ty jsou v nenápadné formě také pod obrazovkou a zdá se, že nebude chybět ani panel se základními funkcemi včetně alespoň částečného hardwarového ovládání klimatizace. Podobné řešení přinesla již elektrická Kia EV6.

Reviews

Další články autora