10 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

I komín vyžaduje údržbu

Krb na chalupě, pecka v dílně či...

Jak na zahradní cestičky?

S odcházejícím létem ubývá slunce a počasí...

Jak obnovit starý plot?

Vstupní brána do dvora či zahrady napoví...

Plastová okna nevyřeší všechny problémy

Záleží nejen na značce, ale také na montáži. Na první pohled se liší pouze designem a cenou. Když je montážníci začnou osazovat, začne se kolotoč, který pro někoho skončí happyendem a pro jiného zklamáním. Co všechno je třeba vědět o plastových oknech, než se rozhodnete pro ta správná? Nejlevnější okna nemusí být vždy nejlevnější.

E-mailové nabídky prodejců jsou pouze informativní a skutečnou cenu odhalí až závazná objednávka po zaměření a obhlídce. Příslušenství, zednické práce a služby tvoří nezanedbatelnou část výsledné částky a pokud se u nejlevnější firmy rozhodnete povýšit nízkorozpočtový standard na doporučení prodejce za rozumný, možná zaplatíte více než jinde.

Prodejce může vyčíslit cenu práce formou položkového ceníku s měrnými jednotkami, a tak nespecifikuje technologické detaily. Stát se může i to, že některé položky nezahrne do výsledné částky – uvádí je jako volitelné. Pokud si toho všimnete, považujte to za signál, že nabídka je podhodnocená. Berte ji s rezervou.

Objednávejte s rozumem
Každá objednávka začíná zaměřením oken, kdy každý zjistí, že velikost okna není velikostí stavebního otvoru. Nejde však jen o rozměry oken. Dohodnout je třeba detaily montáže a specifikovat použitý materiál. Pokud trváte na použití rohovníků, pásků a omítacích lišt, máte přesnou představu o tom, jak zalícovat okenní rámy s již zatepleným pláštěm budovy, nebo chcete na vnitřních špaletách dosáhnout konkrétní struktury povrchu, mluvte o tom. Buďte konkrétní i tam, kde se mluví o přizdívkách či nutných stavebních úpravách. Jinak firma bude postupovat tak, jak je zvyklá.

Prodejce u každé zakázky postupuje podle podepsané smlouvy a objednávky, které jsou pro obě strany závazné.

Montážníci, kteří práce realizují, jsou většinou externím dodavatelem výrobce a nemusí udělat nic nad rámec smlouvy. Přesto se může stát, že se investice prodraží. Ve starém rodinném domě mohou nad truhlicovými okny chybět překlady nebo se mohou objevit jiná skrytá konstrukční omezení.

Certifikát nestačí
Certifikát je kus papíru, který je zárukou toho, že okna výrobce jsou v souladu s platnou legislativou a nejedná se o plagiáty, které naoko vypadají jako skutečná okna. Aby plnily svůj úkol, i montáž musí proběhnout podle platných norem.

Jen tak lze zaručit, že rámy nevypadnou, nebudou se deformovat a že vítr a voda zpoza oken se nedostanou dovnitř.

Kvalitu garantují i ​​dodavatelé ze zahraničí, například z Polska. Je to vždy cena, která odhalí možný problém. Doma i za hranicemi. Pokud jste se rozhodli ušetřit tím, že žádáte montáž oken bez překrytí PUR pěny ochrannými pásky, nebo jste i přes výhrady prodejce objednali okna v nevhodné velikosti či provedení podle sebe či architekta, výsledkem může být vaše nespokojenost.

Smlouvy nejsou stejné
Smlouva a objednávka jsou jedinou jistotou obchodu. Jak pro zákazníka, tak pro prodejce. Proto byste měli nástojit na tom, aby všechny vaše požadavky byly detailně zapsány, abyste si je mohli v budoucnu nárokovat či reklamovat je. Smlouva však chrání i prodejce.

Objednáte-li si okna či způsob montáže, které nevyhovují normám, prodejce to zapíše do smlouvy, byť is poznámkou, že jde o vzorek, který není určen k montáži. Proto čtěte, co podepisujete a nedivte se tomu, že každou stranu je třeba podepsat samostatně.

Bez faktury není záruky
Ještě stále se najdou firmy, které jsou schopny odeslat e-mailem nabídku s tím, že zákazník, který nevyžaduje daňový doklad, obdrží slevu ve výši DPH. Firma tak může s jistým rizikem nabídnout cenu, která je nižší než u konkurence. Jedná se většinou o malé prodejce, kteří zprostředkovávají obchod pro jiné výrobce. Myslete na to. Bez smlouvy a faktury hrozí, že se při reklamaci nedovoláte nápravy a nebudete schopni před úřady prokázat, že k obchodu došlo.

Co vám možná neřeknou

 1. Ceny oken
  Nejsou úměrné jejich velikosti. Proto se cena malého okénka do WC či do koupelny může přibližovat ceně podstatně většího okna. Pokud rekonstruujete rodinný dům, můžete toho využít k tomu, abyste si dopřáli vyšší úroveň pohodlí.
 2. Změna rozměrů okna
  Změna za menší může při rekonstrukci naznačovat cestu k úspoře, ve skutečnosti však můžete zaplatit stejně, jako kdybyste si objednali původní rozměr okna. Zednické práce
  a použitý materiál zvýší cenu instalace, která může být někdy dokonce vyšší než cena většího okna.
 3. Malá okna a okna s oblouky
  V plastových profilech nemají zabudované výztuhy. U obloukového okna to znamená menší pevnost, při malém okně skutečnost, že za něj zaplatíte stejně, jako by v něm výztuha byla.
 4. Velikost okenních křídel
  Je omezena nosností pantů a hmotností oken. Zatímco u dvojskle je limit 150krát 150 centimetrů, u trojskle jsou omezení vyšší. Pokud se únosná hranice překročí, kování bude třeba stále nastavovat a okna se nebudou dovírat bez problémů.
 5. Barevná okna
  Jsou sice v módě, je však třeba počítat s jejich specifickými vlastnostmi. Jelikož tmavé předměty se na slunci roztahují podstatně intenzivněji než světlé, na jižní sluneční straně se mohou vyskytnout problémy. Čím jsou rozměry větší, tím se roztažnost více projeví.
 6. Jednostranně barevná okna
  Jsou vždy z bílých profilů. Barevná dekorace je tepelně navařená fólie. Pokud se poškodí, rýhu je třeba zatřít korektorem. Pokud je dekorace oboustranná, rám je iv průřezu barevný a poškození je vidět méně.
 7. Bezpečnostní skla
  Bez bezpečnostního kování vás okna neochrání. Speciální kování si lze za příplatek objednat k libovolné výplni, byť is obyčejným sklem.
 8. Teplý rámeček
  Nezamezí tomu, aby se na skle kondenzovala voda. Pokud není pod oknem radiátor, nebo parapetní deska brání tomu, aby teplý vzduch zevnitř ovíval vnitřní skleněnou tabuli, okno se rosí. Pokud závěs nebo žaluzie oddělují okno od místnosti s teplým vzduchem, opět se bude rosit, bez ohledu na to, zda jsou v meziprostoru skla ozdoby a zda je rámeček skla ze speciálního materiálu nebo z hliníku.
 9. Vzorované sklo
  Zamezí zvědavým pohledům, u trojskle na jižní straně však může způsobovat problémy. Jelikož má jinou roztažnost než průhledné tabule, může nastat praskání. Totéž platí io dodatečném lepení fólií na skla. Riziko prasknutí berete na sebe.
 10. Trojsklo
  Slibuje lepší útlum hluku a úspory při zimním vytápění. Zapomíná se však na to, že snižuje tepelné zisky, a tak je v domě v přechodných mezidobích chladnější než při použití dvojskla. To je výhodné použít na jižní a západní straně ak ušetření peněz na neobydlených sklepech.
 11. Za rozměry se připlácí
  Platí to i pro atypické tvary oken se zkosenými rohy, hranami či jinými ozdobami. Cena může dosáhnout i dvojnásobku. Konzultujte s prodejcem oken, do čeho jít a do čeho ne.
 12. Zrcadlová skla
  Nemusí být v nabídce po celý rok. Vyrábějí se v jedné dávce pro celoroční sezónu, a když dojdou, vytratí se z nabídky. Máte-li o ně zájem, ověřte si sezónnost dostupnosti, abyste na poslední chvíli neřešili nečekané problémy.
 13. Dvoukřídlá okna
  Lze je vyrobit i bez středového sloupku. To umožní větrání peřin, aniž by vám cosi překáželo ve výhledu. Pokud takové okno směřuje na terasu, lze jej použít při manipulaci s nadrozměrnými předměty.
 14. Balkonové dveře
  Budou lépe doléhat, pokud si je objednáte v provedení s otevíravosklopným kováním. Více zamykacích bodů jim poskytne lepší oporu.

Jak ušetřit?
Ke fiktivní 50procentní slevě na okna, která je kulturním folklórem prodejců oken, existují i ​​skutečné doplňkové slevy, které se odvíjejí od výše objednávky. Pokud spojíte svoji zakázku se sousedovou, dostanete bonus, který vám ušetří peníze.

Na změně dispozice objednávky lze ušetřit jen málo. Většinou jde o ztrátu komfortu při změně otevíravých oken za pevné fixy či jednodušší kování, levnější výplně nebo doplňky. Budete-li nástojit, aby prodejce ještě cosi našel, vždy bude z objednávky vypouštět položky, které snižují výslednou kvalitu či komfort. S marží dolů nepůjde.

Reklamujte v pravý čas
Jelikož nová okna spolu s doplňky a montáží tvoří souhrnné dílo, které jste si od prodejce objednali, chyby je třeba odhalit v momentě jeho přebírání. Nástojte na stržení všech nálepek a všímejte si možného poškození okenních rámů, parapetních desek a skleněných výplní. Objevit můžete škrábance, praskliny, ale i znečištění meziprostoru skel.

Buďte obezřetní u reklamních nálepek, které se v poslední době objevily na okenních tabulích. Nejednou bývají problémy s jejich odstraňováním, tak to raději nechte na ramenou
montážní firmy.

Zkontrolovat je třeba, zda se okna dovírají bez drhnutí a zda se při pootevření křídla samovolně neotevírají nebo nezavírají. Drobné nedostatky lze odstranit nastavením kování, ty větší budou vyžadovat opětovné osazení okna. Prověřte funkčnost žaluzií a zkontrolujte, zda mezi parapetními deskami a okenními rámy nejsou spáry. Všimněte si také kvality zpracování zednických prací. Každý nedostatek je třeba zdokumentovat v předávacím protokolu a pomohou i fotografie odeslané e-mailem prodejci.

Pokud kupujete okna a příslušenství bez montáže, jejich přebírání od přepravce je správným časem pro kontrolu. Po osazení budete zbytečně reklamovat škrábance, které jste si mohli udělat sami během montáže. Taková poškození prodejce uzná pouze tehdy, pokud byla zjištěna před osazováním.

Reviews

Další články autora