13.4 C
Brno
Čtvrtek, 10 října, 2024

Jak na zahradní cestičky?

S odcházejícím létem ubývá slunce a počasí...

Plastová okna nevyřeší všechny problémy

Záleží nejen na značce, ale také na...

Jak obnovit starý plot?

Vstupní brána do dvora či zahrady napoví...

I komín vyžaduje údržbu

Krb na chalupě, pecka v dílně či kotel v suterénu. Všechny jsou zdrojem příjemného tepla a neobejdou se bez komína.

Zákon sice předepisuje pravidelnou prohlídku komína topných těles na pevná paliva každé čtyři měsíce, ale mnozí tuto povinnost podceňují. Možná proto, že nikdo jeho dodržování nekontroluje a kominíci už desetiletí nechodí od domu k domu, aby štětkou vymítli saze. Z ukoulených mistrů se stali odborníci s přístroji, kteří si poradí s moderními technologiemi.

Komín je nejnamáhanější částí každé stavby. Musí odolávat velkým teplotním rozdílům, agresivním spalinám a kondenzující se vlhkosti a tak se na něm projeví stárnutí rychleji, než očekáváme. Pokud je však pod neustálým drobnohledem, může spolehlivě sloužit po celou životnost budovy.

Nejen pro vzhled
Špatný technický stav nadstřešní části je vidět z ulice i bez toho, abyste museli lézt na střechu. Rozpadlá čepice, zvětralé zdivo a vypadající malta umožňují vodě, aby pronikala do komínového tělesa a hloubkově jej poškozovala. Zkáza se tak šíří do hloubky a neohrožuje pouze střešní krytinu, ale i další stavební konstrukce. Zasáhnout je třeba včas.

Při začínajícím poškození většinou stačí vyškrábat spáry cihel, omítnout je a překrýt komínové těleso novou čepicí z mrazuvzdorného betonu. Výškové práce se neobejdou bez zkušeností a tak je jednodušší spolehnout se na mistry, než se pouštět do práce svépomocí. Betonová čepice musí mít dostatečný přesah a okapový nos, který zabrání tomu, aby voda stékala po vynoveném povrchu komína dolů.

Pokud je zdivo v nevyhovujícím stavu, nejlevnějším řešením je rozebrat jej pod úroveň střechy a postavit z nových materiálů. Tehdy kromě zedníka budete potřebovat i klempíře, který se postará o nové oplechování přestupu přes střechu. Dobře zrekonstruovaný komín bude mít stejnou životnost jako nový.

Stříška proti dešti
Kovové stříšky sice nejsou tradiční ozdobou komínů slovenského venkova, mají však své opodstatnění. Zabraňují tomu, aby srážková voda vnikala do průduchu a spolu s agresivními spalinami a sazemi poškozovala nevyvložkované zdivo komínového průduchu a patu komína. I když je přísun vody do průduchu omezen, není zanedbatelný.

Obzvlášť v případě, pokud se nejedná o trvale obydlenou stavbu, ale pouze chalupu na víkendování. Věnujete-li čas opravě nadstřešní části, stříška je doplňkem, o kterém byste mohli pouvažovat.

Omítka zabrání požáru
Je nezbytné, aby byl každý plášť zděného komína utěsněn co nejlépe, aby byl průduch dokonale oddělen od okolí. Plášť má zabránit nejen úniku spalin do obytných částí, ale také jiskrám, které mohou v podkroví způsobit požár. Pokud právě nad obytným prostorem chybí na nevyvložkovaném cihlovém komíně omítka, měli byste se postarat o její natažení.

Může se vám zdát, že je téměř nemožné, aby se přes malou spárku horká jiskra dostala ven. Pokud se však v komíně vznítí saze, při vysoké teplotě a tlaku nekontrolovatelného hoření je i nejmenší defekt rizikový. Nespoléhejte se na to, že předchozích padesát let dostatečně prověřilo kvality vašeho komína.

Pokud nový plášť obložíte nehořlavým tepelněizolačním materiálem, omezíte tím kondenzování páry ze spalin při roztápění. Komín tak bude čistší.

Dvířka nejen na parádu
Komín mívá většinou dvojici dvířek. Zatímco vrchní slouží k vymetání, ty spodní umožňují vybírání sazí. Každé z nich musí dokonale těsnit tak, aby nesnižovaly účinnost komína falešným tahem a nepropouštěly spaliny z průduchu ven.

Dvojitá dvířka jsou dnes již minulostí a výměna opotřebovaných za nové plynotěsné není nákladná. Máte-li pochybnosti, raději je vyměňte. S trochou malty to s dobrým ukotvením dokážete.

Mapy na stěnách
Někdy se stává, že komín je po letech používání netěsný. Černé mapy objevující se na stěnách jsou toho důkazem. Dehet prosakuje přes zdivo a spolu s ním se v místnosti objevuje i zápach kouře. Sokl namalovaný olejovou barvou není řešením a nepomůže ani nová omítka, která dříve či později propustí dehtové skvrny na povrch.

Možná uvažujete o oddělené přizdívce z tenkých lehčených tvárnic, které chybu ukryjí. Lepší však bude, pokud se rozhodnete komín vyvložkovat. Pokud má dostatečný průměr, kominík se postará o to, aby spaliny odcházely z domu přes plechovou vložku z nerezavějící oceli, která odolává vysokým teplotám. Zamezí se tak usazování nového dehtu ve zdivu a úniku spalin.

Bez štětky to nejde
Nejdůležitějším úkolem při údržbě je vymetání. Čím méně sazí bude v průduchu, tím bezpečnější je komín. Nahromaděné saze zpomalují odvod spalin, snižují účinnost topných těles a hrozí možným vznícením. Čím více se jich v komíně usazuje, tím častěji byste je měli odstraňovat. Vždy tehdy, když je komín vychladlý.

Pokud se s komínem pouze seznamujete, otevřete vyjímací dvířka a pomocí zrcátka se podívejte do průduchu. Během čištění budete při opětovné kontrole vidět výsledky své práce. Čím více světla se objeví, tím je komín průchodnější.

Nejprve našroubujte na prut kartáč o menším průměru, než má průduch. Zabráníte tak možnému zaseknutí v nahromaděných sazích či na místech, kde se špatně postavený komín zužuje nebo ubočuje. Bude to hmat, který vás upozorní na horší průchozí části. Pokud si na prutu uděláte izolační páskou značky, budete přesně vědět, kde jsou riziková místa. Postupně lze průměr kartáče zvětšovat, aby byla účinnost vymetání vyšší. Kritickým místem je ústí komína, které se zanáší nejintenzivněji. Možná si kladete otázku, k čemu jsou dobrá vymetací dvířka, když vymetat lze i přes ústí na střeše, sopouch u spotřebiče či vyjímací dvířka u paty. Je to pohodlnější a na dlouhý komín postačí i kratší prut na kartáči.

Aby se saze v zanedbaném komíně uvolnily, při topení lze do topeniště přidat i chemický přípravek, který se postará o jejich odlupování. Nelze od něj očekávat zázraky, při opakovaném použití však představuje přínos.

Fréza komín zachrání
Saze jsou vždy suché, připomínají grafit. Pokud jsou vnitřní stěny komína mokré, lesklé a lepkavé, je to znamení toho, že cosi není v pořádku. Průduchem stéká dehet a měl by to být kominík, který odhalí, proč si vaše topné těleso nerozumí s komínem. V takových situacích přichází v úvahu pro zvýšení tahu frézování. Rotující řetízky vytlučou ve zdivu průduch o větším průměru a do něj se osadí ocelová vložka.

Nezapomeňte na kouřovody
Sazemi se zanášejí nejen komíny, ale i kouřovody, které spojují spotřebič s komínem. Vyčistit je třeba i ty. Pozornost byste jim měli věnovat při opětovném skládání. Napojení by měla být otočena tak, aby spaliny vždy vcházely do ústí nového dílce „po vodě“. Kouřovod musí být zajištěn proti vypadnutí a rozebrání.

Nesnažte se odhalit tajemství komínů na vlastních chybách a nechte se zaškolit kominíkem. Tím sice nezískáte potřebnou odbornost, ale budete si umět poradit při průběžné údržbě sami. Zapálením ohně v krbu všechno teprve začíná.

Reviews

Další články autora