10 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

I komín vyžaduje údržbu

Krb na chalupě, pecka v dílně či...

Jak na zahradní cestičky?

S odcházejícím létem ubývá slunce a počasí...

Plastová okna nevyřeší všechny problémy

Záleží nejen na značce, ale také na...

Nový Rimac šokuje výkonem i zrychlením

Auto stojí dva miliony eur.

Delší dobu jsme neslyšeli o chorvatském výrobci elektrických sporťáků Rimac. Nyní se připomíná s produkční verzí konceptu C_Two, který měl premiéru na ženevském autosalonu v roce 2018.

Jeho nový název je Nevěra. Ne proto, že by lidé nevěřili výkonu 1408 kW, tedy 1914 koní nebo zrychlení z nuly na sto za 1,85 vteřiny. Ne, pojmenování vychází z chorvatského pojmenování náhlé a silné bouře, která se objevuje nad Středozemním mořem.

S podobnou silou chce Rimac udeřit i na konkurenci. Auto pohání čtveřice elektromotorů s permanentním magnetem a spolu dodávají točivý moment až 2360 Nm. Díky elektronice umí fungovat nezávisle, jsou propojeny s párem jednostupňových převodovek. Maximální rychlost je 415 km/h.

Modul 120 kWh baterie ve tvaru H je součástí podvozku a poskytuje autu ideální rozložení hmotnosti. Rimac si všechny komponenty vyvinul sám. Auto však má hmotnost až 2150 kilogramů.

Udávaný dojezd na jedno nabití je téměř 550 kilometrů. Chorvatský sporťák přitom zvládá nabíjecí výkon až 500 kW a na 80 procent tehdy stačí 19 minut nabíjení.

Nevěra se dočká různých verzí, zákazník si může vybrat z množství materiálů a barev při obkladu interiéru, nechybí ani jízdní asistenti či obrazovka s infotainmentem. Ten si spolu s mobilní aplikací vyvinul Rimac také ve vlastní režii. V plánu je vyrobit 150 kusů Nevery s cenou začínající pod dva miliony eur.

Reviews

Další články autora